SPSS Amos Programı İle Yapısal Eşitlik Modeli

0
Share

SPSS Amos Programı ile Yapısal eşitlik modeli, bir araştırmacının bir dizi regresyon denklemini aynı anda test etmesini sağlayan genel doğrusal modelin (GDM) bir uzantısıdır. Yapısal eşitlik modeli yazılımları geleneksel modelleri test edebilir, ancak aynı zamanda doğrulayıcı faktör analizi ve zaman serisi analizleri gibi daha karmaşık ilişkilerin ve modellerin incelenmesine de izin verir.

SPSS Amos Programı ile Model Çizimi

Peki bir model nasıl sıfırdan geliştirilebilir ve test edilebilir? İlk adım AMOS programını başlatmaktır. UT sunucusu kullanıyorsanız, Windows görev çubuğundan Başlat menüsüne tıklayın, Tüm Programlar’ı seçin, İstatistikler’i seçin, ardından AMOS 16 Grafikleri’ni seçin. Aşağıdaki gibi boş bir AMOS Graphics diyagram sayfası göreceksiniz.

spss amos programı

Ayrıca programı açtığınızda üst tarafta kayan bir araç çubuğu bulunabilir. Araç çubuğu, AMOS çizim alanını kısmen kapatabilir, onu bilgisayar ekranınızın yanına sürükleyerek uzaklaştırabilirsiniz. Fare imlecinizle tek tıkla araç çubuğunu seçin. Fare işaretçinizi araç çubuğu seçiliyken herhangi bir araç simgesinin üzerine getirirseniz, AMOS aracın adını ve işlevini görüntüler. Ayrıca aracın nasıl kullanılacağına ilişkin daha ayrıntılı AMOS yardımı için araç simgesine sağ tıklayabilirsiniz.

Araç çubuğuna yeni araç eklemek veya kaldırmak için AMOS programındaki Tools menüsünden Move Tools seçeneğini seçin. Özellikle görüntülenen çok sayıda aracınız varsa veya küçük bir monitörünüz varsa, mevcut tüm araçları görüntülemek için zaman zaman araç çubuğunuzu yeniden boyutlandırmanız gerekebilir.

Araçlar, fare imlecinizle simgelerine tek tıklamayla etkinleştirilir. Etkin veya kullanımda olan bir araç, basılmış veya alçaltılmış gibi görünen bir simgeye sahip olacaktır. Belirli bir aracı devre dışı bırakmak için simgesine bir kez daha tıklayın. Simgesi, araç çubuğundaki diğer araçlara benzeyecek şekilde değişmelidir.

Araç çubuğundan Değişkenleri (Indicators) ve Göstergeleri Çiz aracını (Draw Latent Variables) önce aktif hale getirmek için araç çubuğuna bir kez tıklayarak ve ardından aktif hale getirmek için Gizli Değişkenleri ve Göstergeleri Çiz düğmesine bir kez tıklayarak seçin.

Fare işaretçinizi çizim yüzeyine getirin ve fare düğmesini basılı tutarak bir oval çizin. İstediğiniz oval şekli çizdikten sonra ovalin üzerine iki kez tıklayın. Artık iki gözlemlenen göstergeye sahip gizli bir değişkeniniz olacak.

Belki de gizli ve gözlenen değişkenleriniz AMOS çizim alanının sınırına çok yakındır. Bunları diyagramın merkezine yakınlaştırmak için Simetrileri Koru (Preserve Symmetries) butonuna tıklayın.

Ardından, kırmızı hareketli nesneleri taşıma aracına tıklayın (Move Objects); sonra gizli değişkeni ve göstergelerini tıklayın ve AMOS çizim alanının merkezine yakın bir yere sürükleyin. Bu yöntem ile çizilmiş örnek bir diagrama aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

spss amos programı

 

Verileri Açma

AMOS programında verileri açmak ve okumak için File menüsünden Data Files seçeneğini seçin. Aşağıdaki gibi bir pencere açılacak:

 

spss amos programı

Veri dosyasının adını belirtmek için File Name seçeneğine tıklayın. View Data düğmesi, bir veri dosyasının harici uygulamasını başlatır. Örneğin, File Name düğmesini kullanarak bir SPSS veri dosyası belirtirseniz ve ardından View Data seçeneğine tıklatırsanız, AMOS, veri dosyasının içeriğini görüntüleyebilmeniz için SPSS’i başlatır. Grouping Variable düğmesi, bir veritabanı içinde bir gruplama değişkeni belirtmenize olanak tanır, böylece birden çok konu grubunu içeren modelleri kolayca ayarlayabilir ve test edebilirsiniz.

SPSS AMOS programı aşağıdaki programlar ile derlenmiş veri biçimlerini okuyabilir:

  • MS Access
  • dBase
  • Microsoft Excel7
  • FoxPro 2.0 ve üstü versiyonları
  • Lotus
  • SPSS *.sav dosyaları
  • Virgül ile ayrılmış .txt dosyaları
Related Posts
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button