SPSS Analizi Yaptırma

0
Share

SPSS analizi yaptırma (Statistical Package for the Social Sciences), IBM’in geliştirdiği çeşitli istatistiksel analiz yazılım paketlerini içeren bir programdır. Sosyal bilimlerde pazar ve anket araştırmalarında; ayrıca tıp, eğitim ve mühendislik alanlarında da sıklıkla kullanılan bir programdır. Ayrıca, SPSS, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yapan insanların tez çalışmalarında sıkça kullandıkları da bir uygulamadır.

SPSS programında birçok istatistiksel analiz (tanımlayıcı istatistikler, regresyon, hipotez testleri, kalite kontrol testleri, güvenilirlik testleri, v.s.) rahatlıkla yapılabilmekte; verininin veya veriden elde edilen istatistiksel sonuçların grafiksel çıktıları, SPSS’deki chart builder, sekmesi (Şekil 1) kullanılarak oluşturulabilmektedir.

SPSS’de veri analizi, bir kullanıcı arayüzü (Şekil 2) üzerinden açılır menüler yardımıyla kolaylıkla yapılabilir. Ayrıca SYNTAX adlı proglama arayüzü (Şekil 3) veya gömülü PYTHON derleyici (Şekil 4) yardımıyla makro biçiminde ayrı istatistiksel analizler yapılabilir. Böylece, SPSS’de bir çok veri analizinin yapılabilmesine olanak sağlanmaktadır.

SPSS; Windows, Mac OS X ve Linux işletim sistemlerinde çalıştırılabilirse de Windows sürümü diğerlerine göre daha kullanışlıdır.

SPSS programıyla başarılı bir analiz için kullanıcıların

(a) Python dili hakkında bilgi sahibi olması,

(b) SPSS’e veri girişi ve biçimlendirmesi (Şekil 5) yapabilmesi,

(c) veriye uygulanacak doğru analizin seçilmesi ve verinin bu analize uygunluğunun belirlenmesi,

(d) analizin veriye doğru olarak uygulanması ve

(e) kullanıcının istediği analiz çıktılarının alınması gerekmektedir.

SPSS Analizi Yaptırma

SPSS (Statistical Package for the Social Sciences), birçok karmaşık istatistiksel analizi uygulayabilen sofistike bir program olduğu için istatistiksel analizlerin bu yazılımda uzman ve istatistik bilen kişiler tarafından yapılması verinin daha başarılı analiz edilmesine yol açacaktır. Bu yüzden SPSS programı hakkında uzman olmayanların, SPSS analizlerini bu programda uzman ve istatistik bilen kişi ya da kurumlara yaptırması daha faydalı olur. Başarılı ve nitelikli veriler elde etmek için bu tercih oldukça önemlidir.

spss analizi yaptırma
Şekil 1. SPSS içersinde grafik oluşturmanızı sağlayan chart builder sekmesi

 

spss analizi yaptırma
Şekil 2. SPSS genel arayüzü

 

spss analizi yaptırma
Şekil 3. Syntax Arayüzü

 

Şekil 4. SPSS Python Programlama Kabuğu

 

Şekil 5. SPSS Veri Biçimlendirme Sayfası
Related Posts
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button